циклові комісії- відділ музикознавчих дициплін
НОВИНИ, ПОДІЇ, АФІША
Перший сезон ІІ міжнародного фестивалю академічної музики «Музичні імпрези України»

В Черкасахвідбувся Перший сезон ІІ міжнародного фестивалю академічної музики «Музичні імпрези України». Девізом цієї акції другий рік поспіль є «пропагування української класичної музики від давнини до сьогодення». І ця обставина робить його не тільки популярним, але і унікальним в культурному просторі нашої країни. Адже в Україні існують декілька потужних фестивалей академічної направленості, які локалізуються здебільшого в великих містах України, де наявні музичні виші. Насамперед це Київ з його відомими фестивалями такими як «Київ музікфест» та «Музичні прем’єри сезону», Одеса з її «Двома днями і двома ночами», Львів з його «Контрастами» тощо. Сподіваємося, що місто Черкаси також стане серйозним потужним осередком серйозної інтелектуальної музики.

Так склалося, що так звана академічна/професійна/класична музика стереотипно пов’язується з чимось таким «незрозумілим» або «зарозумілим» і не є таким, що може користуватися широким попитом. Чи вдасться повністю або ж хоча б частково спростувати цю думку? Адже сама царина цього музичного спрямування наче захищається від дещо нав’язливого медійного середовища нашого буденного сьогодення. Захищається шляхом віками вибудованої музичної мови, що плекається в надрах музичних шкіл, училищ, консерваторій, музичних інститутів і для сприйняття котрої потребується і добра вдача, і натхненний мистецтвом розум. Так відомо, що класична музика Європи і зокрема України має неспокійну концертно-виконавську історію... Класичні концертні зали знають як гучний успіх з боку публіки, так би мовити, любов і шану до творів і митців, що їх створюють, так і прохолодні напівпорожні зали, від яких не застрахований жоден митець.Але на думку організаторів фестивалю «Музичні імпрези України» сучасний слухач і поціновувач мистецтва повинен мати можливість насамперед вільного Вибору у споживанні якісного мистецького продукту від музики і музикантів. З радістю можна констатувати, що «МІУ» мають вже свого слухача і в самих Черкасах, і в інших містах, країнах, адже акція продовжує започатковуватись як міжнародний професійний музичний проект. Тут треба зазначити, що цього року фестиваль підтримала Національна спілка композиторів України, а зокрема Київська організація Національної спілки композиторів України. Зокрема в цьому році з Києва приїхало декілька цікавих гостей - композиторів, музичних педагогів, що презентували свою творчість.

Отже відгомонів Перший концертний сезон фестивалю в ошатних залах і на відкритих майданчиках гостинних весняно-літніх Черкас.

Важливою цьогорічною інновацією цього сезону став подарунок від організаторів для творчої малечі і молоді, що не тільки займаються музикою, але і самі роблять перші професійні кроки у створенні серйозних опусів. Цей подарунок – Міжнародний інтернет-конкурс юних композиторів «JuniorImpreza», що пройшов на високому професійному рівні. Почесним членом журі конкурсу є всесвітньо відомий український композитор Євген Федорович Станкович, Головою журі став Голова Національної спілки композиторів України Ігор Володимирович Щербаков. Також серед вельмишановних членів журі цього року – Святослав Крутиков, відомий композитор і художник, який щиро і жваво зацікавився таким форматом конкурсу, адже це перший в Україні міжнародний інтернет-конкурс академічної музики, що має свої цікаві особливості і переваги. Також в роботі журі прийняли активну участь зарубіжні музичні митці з Торонто (Канада).В травні були оголошені результати конкурсу і за цими підсумками були відібрано ряд найкращих творів для участі у концертах фестивалю як першого (квітень-червень) так і другого (серпень) сезонів фестивалю.

Також важливою подією, що вже відбулася (квітень)– це концерт памяті видатного українського композитора-шістдесятника Олександра Винокура. Було відредаговано і відреставровано кілька маловідомих творів митця, і виконано з успіхом в залі Черкаського музичного училища ім. С.С.Гулака-Артемовського. Вдалося привернути увагу до творчості цього унікального композитора, який працював в різних стилях і напрямках, поєднував працю композитора і викладача. Взагалі-то Олександр Винокур був вихованцем композиторського факультету Київської консерваторії, входив в ті часи в молодіжний творчий гуртокстудентів, що закладали професійну основу академічної української музики. О.Винокур товаришував і тісно творчо спілкувався з Валентином Сильвестровим, ВіталіємГодзяцьким та іншими передовими митцями того часу. Приїхавши до Черкас, він почав працювати у музичному училищі, мав трудову книжку під номером один. Таким чином можна ствержувати, що Олександр Винокур разом з колегою, черкаським теоретиком і педагогом Володимиром Нестеренко, в свою чергу заклав підвалини професійного композиторського мистецтва в місті Черкаси.
Також особливістю першого сезону став виїздний концерт «Перші твори» в м. Камянку з виконавцями молодшого віку. Ця акція виявилася корисною як для відвідувачів так і для гастролерів, малеча мала змогу відвідати музично-історичні місця, повязані з іменем великого П. І. Чайковського.

Особливої уваги потребує висвітлення наступної акції. "Мелодіі фонтану" - це особливий вид концертного івенту, що вже має своїтрадиціі проведення під час нашого фестивалю. Вжевдруге в Черкассах проводяться "Мелодіі" в концертному жанріopenair, тобто в перекладі - "на відкритомупросторі, повітрі". В центрі цього концерту, найгучніші оплески отримали учні з черкаських та київських музичних шкіл. Наймолодшим учасником став юний композитор і виконавець на ударних інструментах Тимофій Донець (7 років) з міста Черкас. Його власний твір «Марш піратів» для фортепіано  прозвучав у виконанні автора у цікавій і яскравій версії для ударного інструмента – концертних дзвіночків.Роман Сапунцов, також вихованець черкаської музичної школи, вразив слухачів, як любителів, так і професіоналів своїм тонким талантом справжнього митця та досконалим технічним рівнем володіння своїм інструментом – акордеоном, виконавши складну програму. Зовсім юна композиторка з Київської дитячої школи мистецтв імені С.Турчака Марійка Рожок (7 років) отримала щирі оплески за тендітний і  зворушливий образ «Колискової» для голосу, скрипки і фортепіано, автором якої і являється.

Врешті-решт найгучнішою подією цього сезону «Імпрез» стала премєра музично-сценічного твору сучасного композитора з міста Черкас – Євгенії Марчук. Твір має назву «Марія Магдалина» і за жанром є монооперою та присвячена відомомусюжету з біблії.Складно передати ту кількість роботи, яку вклали  в цей проект сама композиторка і виконавці, щоб створити якісний цікавий твір філософсько-ліричного спрямування, що не тільки естетично надихає, але і сподвигає на глибокі філософські роздуми на вічні теми. Черкащани та гості міста мали змогу долучитися до прекрасного 3 червня цього року. В цьому проекті було задіяно велику кількість митців різних творчих галузей. В центрі подій звичайно ж черкаська пріма – ліричне сопрано Олеся Рожкова, що створила незабутній образ головної героїні, що вразив своєю чутливістю і пластичністю.Режисери-постановники опери – Цезарь Белло (Канада) та Олександр Донець (Україна). Серед авторів та учасників проекту: Ірина Козлова (лібретто), ЛідіяСиньогуб (хореографія), Євген Землянський (звукорежисура), Ольга Ященко (сценічні костюми). Такожособливістюцієї премєри стала участь найталановитішихстудентівЧеркаськогомузичного училища з різних виконавських факультетів. Диригент – Сергій Осауленко, що зробив велику роботу, втіливши в концерте життя складну сучасну музичну партитуру.

Також цікаво пройшли акції за участі митців з Києва. Цього сезону до «Імпрез» завітала унікальна музична мисткиня із Києва – Анастасія Комлікова. ЇЇ семінар-тренінг «Музика для малюків», що відбувся в обласній дитячій бібліотеці зазнав великого успіху і вдячних відгуків від педагогів музичних шкіл і дошкільних закладів. Анастасія Комлікова за освітою і покликом душі є композитором, педагогом, вченим (має ступінь кандидата мистецтвознавства). Щиро і радо поділилася пані композитор своїм дорогоцінним досвідом, який здобула на нелегкій музично-педагогічній ниві, працюючи в різних дитячих і не тільки  творчих музичних закладах. Свій досвід Анастасія Комлікова вклала в розробку своєї авторської методики, супроводжуючи останню власною як композиторською, так і поетичною творчістю, а також науковим обгрунтуванням і систематизацією. В доробку мисткині цікаві видання для педагогів і дітей різних творчих спеціальностей і професійних вподобань. 

Твори Анастасії Комлікової (Київ), Тетяни Бачул (Київ), Євгенії Марчук (Черкаси), поетеси Олени Железняк (Черкаси), Катерини Вербівської(Черкаси) та інших учасників прозвучали на заключній акції фестивалю – концерті «Українські прем`єри».  Особливістю заходу є об'єднання зусиль різних видів мистецтва - сучасної поезії, музики, акторської гри. Також поряд з досвідченими виконавцями подарували слухачам своє мистецтво і юні учасники концерту, які грали на музичному  інструменті (Тимофій Донець з Черкас) або виразно читали складний ритм сучасної поезії (Марійка Рожок з Києва), представляли власні вірші (Коля Мироненко з черкаського літературного гуртка «Пегасик»). Ведучим концерту цього разу був актор Олександр Донець зі своїм помічником – яскравою і розумною лялькою Степаном, що дотепними жартами підтримувала юних учасників і розраджувала публіку, що завітала до затишної зали Художнього музею в місті Черкаси.

З нетерпінням чекаємо другого сезону міжнародного фестивалю академічної музики «Музичні імпрези України», що має відбутися наприкінці серпня 2017го року в гостинних Черкасах.

В кінці літнього сезону  в Черкасах завершився IIміжнародний фестиваль академічної музики «Музичні імпрези України» 2017. Серпневі заходи фестивалю пройшли за підтримки Міністерства культури України та Національної спілки композиторів України, Київської організації.

Черкаси в серпні були представлені трьома чудовими заходами, два з яких відбувалися на відкритих майданчиках міста. Це був продуманий крок від організаторів фестивалю залучити якомога більше слухацької аудиторії до інтелектуального, професійного мистецтва.

Вперше на сцені openair в Черкасах прозвучав камерний оркестр, яким є по суті молодіжний гурт «NewFaces». Це: скрипки, віолончелі, синтезатор, ударні інструменти та співочі голоси. Керівником гурту є студентка 4 курсу Черкаського музичного училища  відділуоркестрово-струнних інструментів  - Софія Дуженко, яка зібрала однодумців серед студентів свого училища та недавніх його випускників. Репертуар «NewFaces»: власні аранжування популярної зарубіжної та вітчизняної музики.

Також в рамках фестивалю вперше на площі Свято-Троїцького кафедрального собору співав черкаський камерний хор «Канон» під керівництвом Євгена Валовенка. Репертуарну програму концерту склали духовні твори українських композиторів класиків та сучасників в неповторній «канонівській» інтерпретації. Від  ведучої концерту Оксани Колісник слухачі із великою цікавістю слухали подробицями біографічного плану та історії написання виконуваних творів, а це представляє собою вже історичний аспект.

Завершенням фестивалю «МІУ»17 став концерт «Viva, soprano!» за участі запрошеної оперної співачки Наталії Плонської та концертмейстера - заслуженої артистки України Олени Бєлкіної. Солістка концерту - Наталія Плонська нині працює водночас на дві країни: Україна та Італія. Тому програма концерту також поділялася на два музичні блоки: з творів українських композиторів (Р.Глієра, Л. Колодуба, Є.Марчук, Л. Ященка) та італійської вокальної класики(П. Масканьї, Е. де Куртиса, А. Каталані, В.діКьяри ). Серед творів української сучасної музики Наталією були обрані твори двох переможців інтернет-конкурсу юних композиторів «JuniorImpreza», який також проходив в рамках фестивалю, – це романси «Листопад» Івана Савченка (м. Чернигів) на слова Л.Костенко та «Зоряне небо»,  написаний Павлом Грудиніним (м. Київ) на власні слова. Незмінним улюбленим ведучим концерту був актор Олександр Донець.

Серпневі заходи порадували своєю тенденцієюна збільшення зацікавленої публіки до проектів «Музичних імпрез України». Тож, наступний фестиваль очікуємо весною 2018, який чекаємо з нетерпінням!

Матеріал підготувала Тетяна Бачул, музикознавець, композитор

 

 

       

21-02-2020


26 лютого 2020 о 14.45 - Концерт лауреатів VIII конкурсу пам'яті С.С. Гулака-Артемовського 


16-02-2020


19 лютого 2020 о 14.45 - Концерт фортепіанної музики Анастасії Толстоног 


08-02-2020


14 лютого 2020 о 15-00 - Майстер-клас Сергія Радзецького. Презентація стилю виконання, який відкриває бас-гітару як сольний інструмент 


06-02-2020


12 лютого 2020 о 14.45 - "Все починається з любові". Концерт до Дня закоханих 


05-02-2020


14 лютого 2020 о 15.30 - Нова музика у Новий рік, концерт. Соня Сульдіна, скрипка, Швейцарія, Софія Судьдіна, фортепіано, Викладач ДМШ №12 


30-01-2020


29 січня 2020 відбулася зустріч-навчання студентів та викладачів училища з начальником навчально-методичного центру захисту та безпеки життєдіяльності 
22 січня 2020 на виховній годині були проведені тематичні уроки просвітницького змісту на тему – «День соборності: як українські землі об’єднались в одній державі» 


18-01-2020
Положення про VІІІ училищний конкурс НА КРАЩЕ ВИКОНАННЯ ТВОРІВ УКРАЇНСЬКИХ КОМПОЗИТОРІВ Конкурс присвячується пам’яті покровителя нашого навчального закладу – славетного співака і композитора Семена Степановича Гулака-Артемовського. Міжнародна науково-практична конференція «Молоді музикознавці», котра щороку проводиться на базі Київської муніципальної академії музики імені Р. М. Глієра, належить до числа перших в Україні та найбільш вагомих науково-практичних форумів молодих перспективних науковців у царині музичного мистецтва. 


17-01-2020


22 січня 2020 о 14.45 - Великий концерт «Святкові спогади» 


15-01-2020


20 січня 2020 о 10.00 - Майстер-клас професора Вищої академії музики м. Цетіньє (Чорногорія) Олексія Молчанова 
17 січня 2020 о 16.30 - Концерт фортепіанної музики професора Вищої академії музики м. Цетіньє (Чорногорія) Олексія Молчанова 


03-01-2020


Графік ліквідації академічної заборгованості студентів за 1, 3, 5, 7 семестри 2019-2020 навчального року 


24-12-2019


23 листопада 2019 р. студентки ІІІ та IV курсів відділу теорії музики Черкаського музичного училища ім. С.С. Гулака-Артемовського разом зі своїм науковим керівником Галиною Пшенічкіною взяли участь у Другій всеукраїнській конференції молодих дослідників народної музики 


23-12-2019


14 грудня 2019 в Черкаському музичному училищі ім. С.С. Гулака-Артемовського зібралися талановиті юні музиканти та їх викладачі з музично-теоретичних дисциплін. Тут, за підтримки Департамент культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської облдержадміністрації, відбувся традиційний щорічний Обласний конкурс з сольфеджіо «Ключ до майстерності» 


 
© Черкаське музичне училище ім. С.С.Гулака-Артемовського, 2009. Усі права застережені Розробка: І. Колісник